Postępy
nasze czasopisma medyczne
New Medicine
Postępy Nauk Medycznych
Medycyna Rodzinna
Nowa Medycyna
Nowa Pediatria
Nowa Stomatologia
oferta Wydawnictwa Borgis
CzytelniaMedyczna.pl
Księgarnia Medyczna Borgis.pl
Księgarnia ogólna DoPoduszki.pl
Newsletter Biuletyn Telegram
Kosmetyki ziołowe
Postępy
Wydawca:
Wydawnictwo Medyczne Borgis

Organ
Sekcji Fitoterapii PTL
Sekcja Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego

Nowości bibliograficzne

© Borgis - Postepy Fitoterapii 2, s. 142-143
Prof. dr hab. Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
Summary
Key words:
Przeciwzapalne właściwości dzikiej róży
Lattanzio F., Greco E., Carretta D i wsp.: In vivo anti-inflammatory effect of Rosa canina L. extract. J. Ethnopharmacol. 2011, 137, 880-885.
Dzika róża (Rosa canina L.) jest przedstawicielem rodziny Różowatych (Rosaceae) rozpowszechnionym w całej Europie. Przeprowadzone w ostatnich latach badania kliniczne wykazały, że wyciągi wodno-alkoholowe z owoców i nasion dzikiej róży leczą zapalenie kości i stawów, uszkodzenia mięśni szkieletowych oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Wyciągi wodno-alkoholowe z owoców i nasion dzikiej róży zawdzięczają to działanie lecznicze właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
Wstępne badania wykazały, że wyciąg wodno-alkoholowy (1:1) z owoców dzikiej róży odznacza się silnym działaniem przeciwzapalnym. W modelu karageninowym wyciąg ten podany dożołądkowo szczurom w dawce 200 mg/kg m.c. zmniejszał obrzęk łapy zwierząt o 78% w porównaniu do kontroli (fizjologiczny roztwór NaCl). W tej dawce działał on ponadto nieco lepiej od podanej taką samą drogą indometacyny w dawce 10 mg/kg m.c. (zmniejszenie obrzęku łapy szczurów o 63%).
Następnie autorzy badali właściwości ochronne wyciągu z dzikiej róży w odniesieniu do błony śluzowej żołądka szczurów poddanej szkodliwemu działaniu 96% alkoholu etylowego. Okazało się, że podanie dożołądkowe wyciągu z róży w dawce 200 mg/kg m.c., ochraniało błonę śluzową tego narządu o ok. 25% lepiej w porównaniu do kontroli (fizjologiczny roztwór NaCl) przed uszkadzającym działaniem etanolu. Oceny dokonywano na podstawie badań histopatologicznych. Badania te stwarzają nadzieję na praktyczne wykorzystanie wyciągu wodno-alkoholowego z owoców dzikiej róży w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Przeciwangiogenna aktywność szałwii lekarskiej
Keshavarz M., Mostafaie A., Mansouri K. i wsp.: In vitro and ex viro antiangiogenic activity of Salvia officinalis. Phytother. Res. 2010, 24, 1526-1531.
Angiogenezą określa się proces tworzenia nowych naczyń z istniejących już naczyń kapilarnych, co może być związane ze zmianami chorobowymi, jakie zachodzą w trakcie retynopatii cukrzycowej, miażdżycy, a także w okresie rozwoju i przerzutów nowotworów. A zatem hamowanie tego procesu jest jedną z możliwości leczenia niektórych chorób przewlekłych, w tym nowotworowych.
Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.) odznacza się licznymi właściwościami biologicznymi, m.in. działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwwirusowym, ściągającym, przeciwzapalnym i zapobiegającym przerzutom komórek nowotworowych. Autorzy niniejszej pracy postanowili zająć się właściwościami przeciwangiogennymi tej rośliny.
W badaniach użyto wyciągu etanolowego z ziela szałwii lekarskiej oraz frakcji heksanowej otrzymanej z tego wyciągu. Najpierw określano ich wpływ na przeżywanie hodowli tkankowej komórek pochodzących z nabłonka ludzkiej żyły pępowinowej. Stwierdzono, że frakcja heksanowa hamowała w 50% przeżywanie tych komórek w stężeniu 280 μg/ml, podczas gdy wyciąg etanolowy osiągał tę wartość przy stężeniu 420 μg/ml. Z kolei badania prowadzone przyżyciowo na aorcie szczura wykazały, że frakcja heksanowa hamowała angiogenezę w stężeniu 125 μg/ml, natomiast wyciąg etanolowy hamował angiogenezę w stężeniu 200 μg/ml. Z przeprowadzonych badań wynika, że frakcja heksanowa hamowała proces angiogenezy ok. 35% silniej w porównaniu do wyciągu etanolowego otrzymanego z ziela szałwii. Na tej podstawie można przyjąć, że zarówno wyciąg etanolowy z ziela szałwii, jak i frakcja heksanowa uzyskana z tego wyciągu odznaczają się wyraźną aktywnością przeciwangiogenną. Stwarza to możliwości wykorzystania wyciągów i frakcji otrzymanych z tej rośliny w praktyce, jako substancji zapobiegających niekorzystnym skutkom rozwoju niektórych przewlekłych chorób cywilizacyjnych.
Morwa biała leczy zaburzenia przemiany lipidowej
Aramwit P., Petcharat K., Supasyndh O.: Efficacy of mulberry leaf tablets in patients with mild dyslipidemia. Phytother. Res. 2011, 25, 365-369.
Wcześniejsze badania kliniczne, z udziałem pacjentów chorych na cukrzycę, nie dały jednoznacznej odpowiedzi co do wpływu liści morwy białej na towarzyszącą tej chorobie hiperlipidemię. Autorzy tej pracy postanowili przeprowadzić podobne badania z pacjentami o zaburzonej przemianie lipidowej, ale nie chorującymi na cukrzycę. W badaniach uczestniczyło 26 pacjentów w wieku 20-60 lat, w tym 4 mężczyzn i 19 kobiet. Oznaczenia analityczne wskazywały, że przed rozpoczęciem badań zawartość cholesterolu całkowitego w ich surowicy krwi wynosiła średnio 225 mg/dl, triglicerydów – 111 mg/dl, cholesterolu LDL – 152 mg/dl, i cholesterolu HDL – 43 mg/dl.
Pacjenci przez 12 tyg. leczeni byli preparatem zawierającym w 1 tabletce 254,8 mg sproszkowanych liści morwy białej (Morus alba L.) o zawartości 0,367 mg aktywnego składnika – 1-dezoksynojirimycyny. Przyjmowali oni ten preparat 3 razy dziennie przed posiłkami. W tym czasie pacjenci byli na diecie niskotłuszczowej. Po zakończeniu badań stwierdzono, że poziom cholesterolu całkowitego obniżył się o 4,9%, triglicerydów o 14,1%, a cholesterolu LDL o 5,6%. Natomiast poziom cholesterolu HDL podwyższył się w tym czasie w surowicy krwi pacjentów o 19,7%. Z tego punktu widzenia wpływ badanego preparatu na zaburzoną przemianę lipidową był wyraźnie zaznaczony. A zatem tabletki ze sproszkowanymi liśćmi z morwy białej można uznać za środek skuteczny w leczeniu chorych z umiarkowaną dyslipidemią.
Wybór i opracowanie Prof. dr hab. Bogdan Kędzia
Piśmiennictwo

otrzymano/received: 0000-00-00
zaakceptowano/accepted: 0000-00-00

Adres/address:

Artykułu Nowości bibliograficzne w Czytelni Medycznej Borgis.
Copyright © Wydawnictwo Medyczne Borgis 2006-2013
Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku: strona Wydawnictwa na Facebooku
do góry strony