Postępy
nasze czasopisma medyczne
New Medicine
Postępy Nauk Medycznych
Medycyna Rodzinna
Nowa Medycyna
Nowa Pediatria
Nowa Stomatologia
oferta Wydawnictwa Borgis
CzytelniaMedyczna.pl
Księgarnia Medyczna Borgis.pl
Księgarnia ogólna DoPoduszki.pl
Newsletter Biuletyn Telegram
Kosmetyki ziołowe
Postępy
Wydawca:
Wydawnictwo Medyczne Borgis

Organ
Sekcji Fitoterapii PTL
Sekcja Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego

Minęła kolejna kadencja działalności Zarządu Głównego Polskiego Komitetu Zielarskiego

© Borgis - Postepy Fitoterapii 2, s. 140-141
Małgorzata Górska-Paukszta
Minęła kolejna kadencja działalności Zarządu Głównego Polskiego Komitetu Zielarskiego
Summary
Key words:
W pierwszym kwartale br. mija V kadencja działalności Polskiego Komitetu Zielarskiego. Zgodnie ze statutem stowarzyszenia zwołane zostało Walne Zebranie Członków i Delegatów PKZ, które odbyło się 9 stycznia 2013 roku w siedzibie Polskiego Komitetu Zielarskiego. Prezes dr Jerzy Jambor przedstawił sprawozdanie ustępującego Zarządu. Podkreślił w nim rolę, jaką odgrywa PKZ w rozwijaniu i propagowaniu rodzimego zielarstwa i ziołolecznictwa. Do upowszechniania wiedzy na ten temat przyczyniają się organizowane przez PKZ konferencje oraz szkolenia. Co dwa lata odbywają się Sejmiki Zielarskie, konferencje naukowe organizowane w Polsce od 1993 roku, czyli od reaktywacji działalności założonego w 1929 roku Polskiego Komitetu Zielarskiego. Ich celem jest przegląd aktualnych trendów w badaniach nad roślinami i przetworami zielarskimi, określenie kierunków rozwoju i stosowania fitoterapii, współpraca z zakładami zielarskimi oraz ośrodkami naukowymi prowadzącymi badania roślin leczniczych, a także kreowanie właściwych poglądów na temat zielarstwa i ziołolecznictwa. W 2010 roku Sejmik Zielarski odbywał się pod hasłem „Quo vadis phytopharmaka?”, natomiast ubiegłoroczny zatytułowany został „Zioła – leki, żywność, kosmetyki”. W 2011 roku odbyła się w Opactwie Benedyktynów w Lubiniu konferencja poświęcona historii i teraźniejszości ziołolecznictwa klasztornego.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się konferencje naukowo-szkoleniowe: „Tradycyjne produkty lecznicze roślinne – raport eksperta” oraz dotycząca wymagań GMP w kontekście Aneksu nr 7 „Wytwarzanie produktów leczniczych roślinnych”.
Większość przedsięwzięć podejmowanych przez Polski Komitet Zielarski była współorganizowana z Sekcją Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Polski Komitet Zielarski miał swój współudział w organizacji konferencji „Farmacja Przemysłowa” w 2010 roku. Aktywność członków PKZ widoczna była również przez udział przedstawicieli PKZ w konferencjach krajowych i zagranicznych.
Każdego roku odbywają się dwa wyjazdy szkoleniowe do ośrodków naukowych i badawczo-rozwojowych zajmujących się zielarstwem i ziołolecznictwem współpracujących z przemysłem zielarskim.
Ważnym punktem działalności PKZ było podjęcie działań w celu racjonalnego współistnienia produktów leczniczych roślinnych oraz suplementów diety zawierających składniki pochodzenia roślinnego oraz rozpoczęcie dyskusji nad koniecznością i sposobem uporządkowania w tym aspekcie polskiego rynku farmaceutycznego.
Zarząd PKZ w czasie poprzedniej kadencji utrzymywał regularne kontakty z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Środków Biobójczych oraz Głównym Inspektorem Farmaceutycznym i Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Przedstawiciele tych urzędów obejmowali honorowym patronatem konferencje organizowane przez PKZ. Nieocenioną rolę jako źródła informacji o przedsięwzięciach podejmowanych przez PKZ odgrywa współpraca z redakcjami „Czasopisma Aptekarskiego”, „Postępów Fitoterapii”, „Leku w Polsce” i „Przemysłu Farmaceutycznego”.
Bardzo znaczącym i ważnym dokonaniem PKZ podczas mijającej kadencji było wprowadzenie przedstawicieli PKZ do ESCOP-u oraz do Farmakopei Europejskiej. Od 2010 roku w ESCOPIE Polskę reprezentuje Andrzej Ostrowicz, a w pracach grupy roboczej 13A i 13B Farmakopei Europejskiej uczestniczą Aldona Krawczyk oraz Karolina Szwarc-Szewczul.
Działalność PKZ opiera się na pracy czterech sekcji: surowcowej, przetwórstwa zielarskiego, obrotu detalicznego i hurtowego surowców i przetworów zielarskich oraz badań i rozwoju. Utworzona została też Rada Ekspertów, w skład której weszli przedstawiciele jednostek naukowych, instytutów badawczych oraz zakładów zielarskich w celu m.in. współudziału w tworzeniu przepisów dotyczących polskiego zielarstwa i ziołolecznictwa, czy rozwiązywania zgłaszanych bieżących problemów.
Na zakończenie sprawozdania prezes Jerzy Jambor podkreślił, że podczas minionej kadencji działalność PKZ była bardzo aktywna i udało się zrealizować wiele przedsięwzięć i spraw. Następnie przedstawiła sprawozdanie przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.
Sprawozdanie z działalności PKZ oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej zostały przyjęte przez uczestników Walnego Zebrania Członków i Delegatów PKZ, a ustępujący Zarząd otrzymał absolutorium. Jednogłośnie przyjęto też uchwałę o nadaniu Tadeuszowi Kordanie tytułu Członka Honorowego PKZ. Przystąpiono do wyborów władz PKZ na następną czteroletnią kadencję. Wybrano siedemnastoosobowy Zarząd oraz trzyosobową Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński. Ukonstytuowało się pięcioosobowe Prezydium. Funkcję prezesa jednogłośnie powierzono ponownie Jerzemu Jamborowi. Prezes mówiąc o zadaniach na następną kadencję podkreślił ważność kontynuacji kontaktów z urzędami: Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Środków Biobójczych, Głównym Inspektorem Farmaceutycznym, Głównym Inspektoratem Sanitarnym, stałą współpracę z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwem Zdrowia. Nadal będą prowadzone działania nad uporządkowaniem spraw związanych z konfliktem lek roślinny – suplement diety i kontynuowana będzie współpraca z departamentem żywności prozdrowotnej GIS. Przedstawiciele PKZ będą brali udział w przedsięwzięciach organizowanych przez ośrodki w Polsce i w Europie, których przedmiot działania obejmuje zagadnienia związane z zielarstwem i ziołolecznictwem.
Małgorzata Górska-Paukszta
Piśmiennictwo

otrzymano/received: 0000-00-00
zaakceptowano/accepted: 0000-00-00

Adres/address:
Copyright © Wydawnictwo Medyczne Borgis 2006-2013
Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku: strona Wydawnictwa na Facebooku
do góry strony