Postępy
nasze czasopisma medyczne
New Medicine
Postępy Nauk Medycznych
Medycyna Rodzinna
Nowa Medycyna
Nowa Pediatria
Nowa Stomatologia
oferta Wydawnictwa Borgis
CzytelniaMedyczna.pl
Księgarnia Medyczna Borgis.pl
Księgarnia ogólna DoPoduszki.pl
Newsletter Biuletyn Telegram
Kosmetyki ziołowe
Postępy
Wydawca:
Wydawnictwo Medyczne Borgis

Organ
Sekcji Fitoterapii PTL
Sekcja Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego

Nowości bibliograficzne

© Borgis - Postepy Fitoterapii 4, s. 297-298
Prof. dr hab. Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
Summary
Key words:
Czosnek w zapobieganiu chorobie Alzheimera
Gupta V.B., Indi S.S., Rao K.S.J.: Garlic extract exhibits antiamyloidogenic activity on amyloid – beta fibrillogenesis: relevance to Alzheimer’s disease. Phytother. Res. 2009, 23, 111-115.
Choroba Alzheimera charakteryzuje się odkładaniem blaszek utworzonych z β-amyloidu (β-peptydu, fragmentu białka amyloidowego) w mózgu w postaci włókien amyloidowych, co prowadzi do demencji starczej. Zapobieganie tej chorobie polega na redukcji, oczyszczaniu tkanki mózgowej z β-amyloidu, a także na hamowaniu agregacji β-amyloidu w postaci włókien. Badania in vitro wykazały, że jedną z wymienionych właściwości zapobiegawczych, a mianowicie hamowaniem tworzenia się włókien β-amyloidowych, odznacza się wyciąg wodny z cebul czosnku (Allium sativum L.) (1:3).
Stwierdzono, że mieszanina β-amyloidu z wyciągiem wodnym z czosnku (1:5) po 6 dniach inkubacji w temp. 37°C obniżyła agregację tego peptydu w postaci włókien o 67% w porównaniu do kontroli. Ponadto wykazano, że wyciąg wodny z czosnku ogrzewany przez 5 min w temp. 100°C również wykazuje zdolność hamowania agregacji β-amyloidu. Działanie to było nieznacznie słabsze. Ogrzewany wyciąg z czosnku hamował agregację β-amyloidu o 56% w porównaniu do kontroli. Badania te sugerują, że spożywanie czosnku, a także przyjmowanie preparatów czosnkowych, może hamować tworzenie się włókien β-amyloidowych w mózgu, tym samym zapobiegając chorobie Alzheimera, względnie opóźniając jej postęp.
Przeciwpadaczkowe działanie olejku muszkatołowego
Wahab A., Ul Haq R., Ahmed A. i wsp.: Anticonvulsant activities of nutmeg oil of Myristica fragrans. Phytother. Res. 2009, 23, 153-158.
Badaniami objęto olejek eteryczny otrzymywany z wysuszonych owoców muszkatołowca Myristica fragrans Houtt z rodziny Myristicaceae. Jego ostra neurotoksyczność dla myszy wynosiła powyżej 600 μl/kg, a ostrą toksyczność (LD50) określono na poziomie 1250 μl/kg/24 h.
Wykazano, że olejek muszkatołowy rozpuszczony w mieszaninie polietylenoglikolu i wody (3:7), wprowadzany dootrzewnowo myszom w dawce 200 μl/kg, w dużym stopniu znosił drgawki wywołane za pomocą pentylenetetrazolu już po 5 min od momentu podania. W tym samym czasie całkowicie znosił skurcz mięśnia tylnej łapy zwierzęcia wywołany elektrowstrząsami, podobnie do fenytoiny. Ponadto opóźniał skurcz mięśnia tylnej łapy myszy i mimowolne drgawki kończyny wywołane podaniem strychniny.
Przeprowadzone badania wskazują, że olejek muszkatołowy może być skuteczny w padaczce z uogólnionymi i częściowymi atakami, a także może zapobiegać atakom padaczkowym. Dodatkową korzyścią ewentualnego zastosowania omawianego olejku w praktyce medycznej jest jego szeroki margines działania terapeutycznego.
Mimoza leczy astmę alergiczną
Yang E.J., Lee J.-S., Ynn C.-Y. i wsp.: Suppresion of ovalbumin-induced airway inflammatory respones in a mouse model of asthma by Mimosa pudica extract. Phytother. Res. 2011, 25, 59-66.
W badaniach stosowano zagęszczony wyciąg etanolowy (80%) z ziela mimozy wstydliwej Mimosa pudica L. Doświadczenia prowadzono na hodowlach tkankowych (komórkach ludzkiego raka sutka linii HMC-1 i komórkach kwasochłonnych białaczki ludzkiej linii EoL-1) oraz na mysim modelu astmy (zwierzęta immunizowano 1 i 14 dnia ovalbuminą podawaną dootrzewnowo i w okresie od 21 do 27 dnia u zwierząt wywoływano alergiczne zapalenie płuc na drodze wziewnego podania ovalbuminy).
Stwierdzono, że wyciąg z mimozy w stężeniu 10 μg/ml hamował migrację komórek HMC-1 indukowaną przez czynnik komórki macierzystej w 27,1%, a także blokował uwalnianie hemotaktycznego monocytowego białka-1, interleukiny 6 i interleukiny 8 z komórek EoL-1 indukowanych wyciągiem z roztoczy kurzu domowego, odpowiednio o 28,3; 49,7 i 17,4%.
Po wywołaniu astmy doświadczalnej u myszy po dożołądkowym podaniu wyciągu z mimozy w dawce 250 mg/kg m.c. odnotowano wyraźne obniżenie liczby eozynofili oraz wzrost liczby makrofagów pęcherzykowych w płynie oskrzelowo-pęcherzykowym. Ponadto w płynie oskrzelowo-pęcherzykowym oznaczono znaczące obniżenie poziomu interleukiny 5 oraz poziomu przeciwciał IgE. Z przebiegu badań wynika również, że wyciąg z mimozy odznacza się podobnym działaniem przeciwalergicznym jak deksametazon.
Przeprowadzone badania wskazują na wyraźne przeciwalergiczne działanie wyciągu etanolowego z mimozy i stwarzają nadzieje na zastosowanie go w terapii alergicznego zapalenia płuc.
Wybór i opracowanie
Prof. dr hab. Bogdan Kędzia
Piśmiennictwo

otrzymano/received: 0000-00-00
zaakceptowano/accepted: 0000-00-00

Adres/address:

Artykułu Nowości bibliograficzne w Czytelni Medycznej Borgis.
Copyright © Wydawnictwo Medyczne Borgis 2006-2013
Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku: strona Wydawnictwa na Facebooku
do góry strony