© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 4, s. 152-156
*Tomasz Sikorski, Ewa Marcinowska-Suchowierska
Interpretacja wyników testów wykrywających zakażenie Helicobacter pylori i badań hepatologicznych w praktyce lekarza rodzinnego
An interpretation of results of Helicobacter pylori infection tests and liver biochemistry in general practice
Klinika Medycyny Rodzinnej i Chorób Wewnętrznych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie
Kierownik Kliniki: prof. dr hab. med. Ewa Marcinowska-Suchowierska
Streszczenie
Praca zawiera przegląd badań diagnostycznych dla wykrycia zakażenia Helicobacter pylori i testów biochemicznych wątroby dostępnych dla lekarza rodzinnego w Polsce oraz interpretację ich wyników. Omówiono diagnostykę zakażenia Helicobacter pylori oraz odchylenia w testach biochemicznych często spotykane w chorobach wątroby.
Słowa kluczowe: badania diagnostyczne, choroby wątroby, lekarz rodzinny, zakażenie H. pylori
Summary
The purpose of this article is to review tests detecting Helicobacter pylori infection and liver biochemistry which are available to general practitioners in Poland and to interpret their results. The authors described diagnostics of Helicobacter pylori infection and abnormalities in biochemical tests commonly occurring in liver diseases.
Key words: diagnostics, general practitioner, H. pylori infection, liver diseases
WPROWADZENIE
W zakresie zadań dla lekarza rodzinnego i w wykazie dostępnych dla niego badań diagnostycznych (1, 2) reprezentowane są badania obrazowe i laboratoryjne oceniające morfologię i czynność narządów układu pokarmowego oraz badania wykrywające czynniki etiologiczne jego chorób (tab. 1). Zwraca uwagę brak w katalogu testów do diagnostyki zakażenia H. pylori, najbardziej rozpowszechnionego zakażenia u człowieka na świecie, chociaż nałożono na lekarza rodzinnego zadanie profilaktyki choroby wrzodowej (1).
Tabela 1. Kategorie badań układu pokarmowego.
Rodzaje badańPrzykłady
Badania obrazowe układu pokarmowegoUSG jamy brzusznej
RTG jamy brzusznej
Badania funkcji układu pokarmowegoBilirubina całkowita i bezpośrednia w surowicy
ALAT, ASPAT, ALP, GGTP, LDH* w surowicy
Czas protrombinowy (INR)
Amylaza w surowicy i w moczu
Ca, P*, Mg*, Fe w surowicy
Glukoza, cholesterol w surowicy
Białko całkowite i albuminy w surowicy
Morfologia krwi obwodowej
CRP
Badanie kału na krew utajoną
Badania czynników etiologicznychTesty serologiczne na H. pylori*
Antygen HBs w surowicy
Przeciwciała anty HCV w surowicy*
Żelazo i TIBC* w surowicy (wysycenie transferyny)
Badanie kału na pasożyty
Posiew kału na SS
* Nie należy do katalogu badań lekarza rodzinnego.
ZAKAŻENIE HELICOBACTER PYLORI
Zgodnie z wytycznymi Konferencji w Maastricht z 2000 roku diagnostyka zakażenia H. pylori i leczenie eradykacyjne powinny być prowadzone przez lekarza rodzinnego (3). Lekarz rodzinny powinien zdiagnozować zakażenie i eradykować H. pylori u zgłaszających się do niego pacjentów w wieku poniżej 45 lat ze stałą dyspepsją, jeśli nie mają objawów alarmowych, dominujących objawów choroby refluksowej ani nie przyjmują niesterydowych leków przeciwzapalnych (NSAID) (strategia „test and treat”), a także u pacjentów z chorobą wrzodową przyjmujących przewlekle leki antysekrecyjne (strategia „search and treat”). Natomiast do specjalisty powinni trafiać pacjenci w wieku powyżej 45 lat ze stałą dyspepsją oraz, bez względu na wiek, pacjenci z objawami alarmowymi, powikłaniami choroby wrzodowej, objawami choroby refluksowej, leczeni NSAID, z nawrotami dyspepsji po eradykacji lub pacjenci po nieskutecznej eradykacji. Wszyscy oni będą wymagać gastroskopii i/lub zindywidualizowanego postępowania.
Do wykrycia zakażenia H. pylori mogą służyć testy inwazyjne, które wymagają wykonania gastroskopii z pobraniem wycinka błony śluzowej żołądka, i testy nieinwazyjne bez gastroskopii, które wykorzystują krew lub surowicę, powietrze wydychane i kał pacjenta (4). Do testów inwazyjnych należą badanie histologiczne bioptatu z barwieniem np. metodą Giemzy, posiew bioptatu w kierunku H. pylori i test ureazowy wykorzystujący zdolność bakterii do wytwarzania enzymu rozkładającego mocznik. Testy nieinwazyjne obejmują testy serologiczne wykrywające przeciwciała przeciwko H. pylori w krwi lub surowicy, test kałowy wykrywający antygen H. pylori w kale i test oddechowy wykrywający w powietrzu wydychanym znakowany CO2, powstały z mocznika pod wpływem ureazy H. pylori. Należy przypomnieć, iż poza testami inwazyjnymi tylko test kałowy i oddechowy wykrywają aktualne zakażenie H. pylori i nadają się do kontroli skuteczności eradykacji. Przegląd testów podano w tabeli 2 (5). Do diagnostyki zakażenia H. pylori na poziomie opieki podstawowej zalecany jest test oddechowy lub test na antygen H. pylori w kale, ale w krajach rozwijających się, gdzie dostępność tych testów jest mała, a koszt wykonania wysoki, podobnie jak w Polsce, dopuszcza się testy serologiczne (6). Testy serologiczne wykonywane w gabinecie lekarskim z pełnej krwi mają nieco niższą czułość i swoistość niż wykonywane w laboratorium testy ELISA z surowicy (5). W tabeli 3 przedstawiono wskazania do eradykacji H. pylori rekomendowane na Konferencjach Maastricht (3, 6), polskie zalecenia uwzględniają dodatkowo polipy żołądka, dyspepsję czynnościową i chorobę Ménétriera (7). Kontrolę skuteczności eradykacji można przeprowadzić testem kałowym najwcześniej po tygodniu, a testem oddechowym po 4 tygodniach od zakończenia leczenia eradykacyjnego (4). Testy serologiczne nie nadają się do kontroli skuteczności eradykacji z powodu długiego utrzymywania się przeciwciał po leczeniu H. pylori (4). Należy pamiętać o możliwości fałszywie ujemnych wyników wszystkich testów – z wyjątkiem serologicznych – u pacjentów przyjmujących antybiotyki, inhibitory pompy protonowej lub H2 blokery i przerwać ich stosowanie na odpowiedni okres. W tabeli 4 przedstawiono zalecane testy diagnostyczne dla poszczególnych sytuacji klinicznych u chorych z dyspepsją i chorobą wrzodową (5).
class="tab_tyt"Tabela 2. Diagnostyka zakażenia H. pylori.
TestyCzułość (%)Swoistość (%)
Nieinwazyjne
ELISA (surowica), w gabinecie88-9474-88
ELISA (krew pełna), w gabinecie67-8875-91
ELISA (surowica), w laboratorium86-9478-95
Oddechowy90-9688-98
Antygen H. pylori w kale95-9892-95
Inwazyjne
Ureazowy88-9595-100
Histologiczny93-9698-99
Posiew w kierunku H. pylori80-98100
Tabela 3. Wskazania do eradykacji H. pylori (Konsensus i Maastricht III).
Wskazania
Wrzód trawienny (aktywny, przebyty, powikłany)
Chłoniak MALT
Nieżyt zanikowy żołądka
Żołądek po resekcji z powodu raka
Krewni w pierwszej linii chorych z rakiem żołądka
Na życzenie pacjenta po konsultacji lekarskiej
Niewyjaśniona niedokrwistość z niedoboru żelaza
Przewlekła idiopatyczna plamica małopłytkowa
Tabela 4. Diagnostyka zakażenia H. pylori u pacjenta z dyspepsją lub wrzodem trawiennym.
Scenariusz klinicznyDiagnostyka
Dyspepsja z objawami alarmowymiSpecjalista i gastroskopia
Udokumentowany wrzód trawiennyTest serologiczny
Dyspepsja z wywiadem wrzodowym bez eradykacjiTest serologiczny
Dyspepsja z wywiadem wrzodowym po eradykacjiTest oddechowy lub antygen H. pylori w kale
Niewyjaśniona dyspepsjaTest serologiczny
Udokumentowana dyspepsja bez wrzoduTest serologiczny*
GERDTest serologiczny*
Wywiad wrzodowy bez eradykacji i bez objawówTest serologiczny
Pacjent bezobjawowyTest serologiczny*
* Jeśli są wskazania do eradykacji
CHOROBY WĄTROBY
Badania biochemiczne dla oceny funkcji wątroby wykonywane są coraz częściej, nieraz na życzenie pacjenta, i stosunkowo często wyniki tych badań przekraczają górny zakres normy, co jest powodem ich powtarzania, a nierzadko eskalacji diagnostyki. Nieprawidłowe wyniki powyżej górnego zakresu normy w badaniach biochemicznych wątroby stwierdza się u 1-4% bezobjawowej populacji (8). Należy pamiętać, że jeśli w zdrowej populacji dana cecha (wynik badania biochemicznego) ma rozkład normalny i jeśli zdefiniujemy zakres normy jako średnią ± 2 odchylenia standardowe, to 5% populacji będzie miało wyniki nieprawidłowe, z tego 2,5% przekraczające górną granicę normy. Na wyniki oznaczeń biochemicznych wpływa również płeć pacjenta, wiek, grupa krwi, posiłek, wysiłek fizyczny i stan fizjologiczny, np. ciąża (8). Niektóre oznaczenia biochemiczne wykazują wahania dobowe, np. ALAT. Interpretacja nieprawidłowych wyników badań biochemicznych wątroby musi uwzględniać wszystkie te czynniki, a przede wszystkim dane kliniczne o konkretnym chorym: wywiad chorobowy, w tym przyjmowane leki, również wydawane OTC i zioła, a także badanie fizykalne. Na końcu należy brać pod uwagę możliwość błędu laboratoryjnego. Najważniejsza jest ocena występowania u pacjenta czynników ryzyka chorób wątroby (8), przyjmowanych leków, spożycia alkoholu, chorób współistniejących i objawów choroby wątroby (tab. 5). Jeśli dane kliniczne sugerują takie a nie inne rozpoznanie, dalsza diagnostyka powinna być ukierunkowana na potwierdzenie tego rozpoznania, bez posługiwania się algorytmami (8, 9). Z algorytmów można korzystać, jeśli nie ma żadnych wskazówek klinicznych lub prawdopodobne rozpoznanie nie zostało potwierdzone (8, 9). Podsumowując, diagnostyka nieprawidłowego wyniku testu biochemicznego wątroby musi być zindywidualizowana, oparta na wywiadzie chorobowym i badaniu fizykalnym, przy uwzględnieniu kosztu finansowego badań oraz ich powikłań.
skać, że aminotransferazy występują nie tylko w cytozolu (ALAT, ASPAT) i mitochondriach (ASPAT) hepatocytów, ale i w mięśniach szkieletowych (ASPAT, ALAT), mięśniu sercowym (ASPAT) i w erytrocytach (ASPAT), przy czym wzrost ich aktywności może wystąpić w chorobach tych narządów (8, 10). Iloraz aktywności ASPAT i ALAT w surowicy określa się wskaźnikiem de Ritisa, który w normie jest ≤?1, a w alkoholowej chorobie wątroby wzrasta powyżej 2. Natomiast ALP występuje we wszystkich tkankach, a w wątrobie w mikrokosmkach kanalików żółciowych, a poza tym w kościach, jelitach i łożysku. Wzrost aktywności tego enzymu w surowicy może świadczyć o cholestazie dopiero wówczas, gdy potwierdzi się jego wątrobowe pochodzenie (8). Do potwierdzenia wątrobowego pochodzenia ALP można wykorzystać jej izoenzym wątrobowy, 5´-nukleotydazę, a zwłaszcza GGTP (8). Wzrost stężenia bilirubiny w surowicy może być objawem cholestazy lub zaburzeń sprzęgania bilirubiny z glukuronianem oraz hemolizy (8).
Tabela 5. Ważne czynniki w interpretacji wyników badań biochemicznych wątroby.
Czynniki
Zakres odchylenia od normy
Czynniki ryzyka chorób wątroby
Wywiad chorobowy
Objawy podmiotowe
Badanie fizykalne
Choroby współistniejące
Przyjmowane leki i zioła
Błąd laboratoryjny
Nieprawidłowe wyniki testów biochemicznych wątroby mogą się układać w 3 możliwe scenariusze biochemiczne: wzrost aktywności aminotransferaz z dominacją ALAT lub ASPAT, wzrost aktywności ALP i wzrost stężenia bilirubiny w surowicy (8, 10, 11). Wzrost aktywności aminotransferaz nie przekraczający 5-krotnie górnej granicy normy określa się jako nieznaczny, przekraczający 15-krotnie górną granicę normy jako znaczny, a mieszczący się w tych granicach jako umiarkowany (8, 9, 10). W tabeli 7 przedstawiono choroby doprowadzające do wzrostu aktywności aminotransferaz. Choroby przebiegające ze wzrostem stężenia bilirubiny niezwiązanej i związanej pokazano w tabeli 8, a ze wzrostem aktywności ALP w tabeli 9.
Tabela 7. Przyczyny wzrostu aktywności aminotransferaz w surowicy.
Nieznaczny wzrost aminotransferazZnaczny wzrost aminotransferaz
Dominacja ALATDominacja ASPAT
Etiologia wątrobowa
Przewlekłe zapalenie HCVAlkoholowe uszkodzenieOstre WZW(A-E, HHV)
Przewlekłe zapalenie HBVStłuszczenie wątroby/NASHLeki lub toksyny
Ostre WZW (A-E, EBV, CMV)Marskość wątrobyNiedokrwienne zapalenie
Stłuszczenie wątroby/NASHLekiAutoimmunologiczne zapalenie
Hemochromatoza Choroba Wilsona
Leki lub toksyny Ostra niedrożność dróg żółciowych
Autoimmunologiczne zapalenie Ostry zespół Budd-Chiari
Niedobór a1-antytrypsyny Podwiązanie/zakrzep t. wątrobowej
Choroba Wilsona  
Choroba trzewna  
 Etiologia niewątrobowa 
Hemoliza
Miopatia
Choroby tarczycy
Nadmierny wysiłek fizyczny
Makroenzym ASPAT
* Wszystkie wymienione przyczyny wątrobowe mogą powodować umiarkowany wzrost aminotransferaz. Uwzględniono ostre WZW wywołane wirusem Epsteina-Barr (EBV), cytomegalii (CMV) i opryszczki (HHV).
Tabela 8. Przyczyny wzrostu stężenia bilirubiny w surowicy.
Izolowany wzrost bilirubiny niezwiązanejWzrost bilirubiny związanej
Zespół GilbertaNiedrożność dróg żółciowych
Żółtaczka noworodkówZapalenie wątroby
HemolizaMarskość wątroby
Transfuzja krwiLeki lub toksyny
Resorpcja dużego krwiakaPierwotna marskość żółciowa (PBC)
Zespolenie omijająceStwardniające zapalenie dróg żółciowych (PSC)
Zespół Crigler-NajjaraWewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych
Nieefektywna erytropoeza w szpikuŁagodna nawracająca cholestaza
 Zespoły znikających dróg żółciowych
 Zespół Dubin-Johnsona
 Zespół Rotora
 Całkowite żywienie parenteralne
 Posocznica
Tabela 9. Przyczyny wzrostu aktywności fosfatazy zasadowej w surowicy.
Etiologia wątrobowaEtiologia niewątrobowa
Niedrożność dróg żółciowychChoroby kości
Pierwotna marskość żółciowa (PBC)Ciąża
Stwardniające zapalenie dróg żółciowych (PSC)Przewlekła niewydolność nerek
LekiNowotwory złośliwe
Naciekające choroby wątroby*Zastoinowa niewydolność serca
Przerzuty nowotworowe do wątrobyOkres wzrostu u dzieci
Zapalenie wątrobyZakażenie lub zapalenie
Marskość wątroby 
Łagodna nawracająca cholestaza 
Zespoły znikających dróg żółciowych 
* Sarkoidoza, gruźlica, grzybica, amyloidoza, chłoniak złośliwy, rak z komórek wątrobowych
Izolowany wzrost aktywności enzymu wątrobowego może niekiedy zależeć od występowania w surowicy makroenzymu. Makroenzymy występują w surowicy w postaci kompleksów o znacznie większej masie cząsteczkowej niż odpowiadające im enzymy normalnie obecne w stanach fizjologii i patologii. Powstają wskutek samopolimeryzacji lub połączenia z innymi składnikami surowicy (immunoglobuliny), i mają dłuższy okres półtrwania. W postaci makroenzymu mogą występować ALAT, ASPAT, ALP, GGTP, LDH i CPK (8, 11).
Dla wykrycia czynników etiologicznych hepatopatii lekarz rodzinny ma możliwość oznaczenia antygenu HBs w surowicy, ale nie przeciwciał anty-HCV, oraz stężenia żelaza w surowicy, chociaż bez TIBC. Wzrost wysycenia transferyny powyżej 45%, jeśli będzie potwierdzony powtórnym badaniem, wymaga wykluczenia hemochromatozy jako przyczyny hepatopatii (12). Z uwagi na częstą w naszym kraju etiologię alkoholową hepatopatii u obu płci należy pamiętać, iż prostymi testami pozytywnie „weryfikującymi” wywiad alkoholowy może być: wzrost aktywności GGTP w surowicy, wzrost MCV (makrocytoza) i wskaźnik de Ritisa> 2 (13).
Na zakończenie trzeba jeszcze raz podkreślić, że tylko zindywidualizowana, oparta na badaniu podmiotowym i przedmiotowym pacjenta, diagnostyka nieprawidłowych wyników testów biochemicznych wątroby jest efektywna ekonomicznie i pozwala uniknąć zbędnego ryzyka badań inwazyjnych.
Piśmiennictwo
1. Materiały informacyjne NFZ – POZ. Zakres zadań lekarza POZ. Załącznik nr 1 do informacji 2006:1-16 (www.nfz-warszawa.pl/index/poz2006).
2. Materiały informacyjne NFZ – POZ. Wykaz badań diagnostycznych niezbędnych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Załącznik nr 8 do informacji 2006:1-2 (www.nfz-warszawa.pl/index/poz2006).
3. Malfertheiner P. et al.: Current concepts in the management of Helicobacter pylori infection – The Maastricht 2-2000 Consensus report. Aliment Pharmacol Ther 2002; 16: 167-180.
4. Basset C. et al.: Review article: diagnosis and treatment of Helicobacter: a 2002 updated review. Aliment Pharmacol Ther 2003; 17 (Suppl. 2): 89-97.
5. Meurer L.N., Bower D.J.: Management of Helicobacter pylori infection. Am Fam Physician 2002; 65: 1327-1339.
6. Malfertheiner P. et al.: Current concepts in the management of Helicobacter pylori infection - The Maastricht III Consensus Report. Gut 2007, Jan 17 [Epub ahead of print].
7. Dzieniszewski J., Jarosz M. i Grupa Robocza PTG. Postępowanie w zakażeniu Helicobacter pylori (rok 2004). Wytyczne opracowane przez Grupę Roboczą Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii. Gastroenterol Pol 2004; 11: 41-48.
8. Green R.M., Flamm S.: AGA technical review on the evaluation of liver chemistry tests. Gastroenterology 2002; 123: 1367-1384.
9. American Gastroenterological Association. American Gastroenterological Association medical position statement: evaluation of liver chemistry tests. Gastroenterology 2002; 123: 1364-1366.
10. Sikorski T., Marcinowska-Suchowierska E.: Interpretacja badań hepatologicznych. Lekarz Rodzinny 2005, 10(7-8): 814-819.
11. Dufour D.R. (editor). Laboratory guidelines for screening, diagnosis and monitoring of hepatic injury. Laboratory Medicine Practice Guidelines, the National Academy of Clinical Biochemistry, Washington 2000; 12: 1-57.
12. Galhenage S.P. et al.: Screening for hemochromatosis: patients with liver disease, families, and populations. Current Gastroenterol Rep 2004; 6: 44-51.
13. Levitsky J., Mailliard M.E.: Diagnosis and therapy of alcoholic liver disease. Semin Liver Dis 2004; 24: 233-247.

otrzymano/received: 2006-12-18
zaakceptowano/accepted: 2007-03-01

Adres/address:
*Tomasz Sikorski
Klinika Medycyny Rodzinnej i Chorób Wewnętrznych CMKP SPSK im. Prof. W. Orłowskiego
ul. Czerniakowska 231, 00-416 Warszawa
tel. (0-22) 628 69 50, fax (0-22) 622 79 81
e-mail: tsikorski@szpital-orlowskiego.pl
Wydawca:
Patronat:

Proszę kliknąć w wybraną okładkę aby przejść na stronę czasopisma

New Medicine

Postępy Fitoterapii

Medycyna Rodzinna



Nowa Pediatria



Nowa Medycyna



Nowa Stomatologia

Copyright © Wydawnictwo Medyczne Borgis 2006-2024
Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku: strona Wydawnictwa na Facebooku