Regulamin ogłaszania prac w miesięczniku Postępy Nauk Medycznych

Zapraszamy do współpracy autorów zainteresowanych publikacją w miesięczniku
Postępy Nauk Medycznych. Prosimy o zapoznanie się z poniższym regulaminem

Zasady przygotowania prac do druku w czasopiśmie Postępy Nauk Medycznych

Kryteria przyjmowania prac
Wydawnictwo Medyczne Borgis przyjmuje do publikacji następujące prace związane z tematyką czasopisma:
  • prace oryginalne, doświadczalne, kliniczne i laboratoryjne,
  • prace poglądowe,
  • materiały ze zjazdów naukowych.
Wymogi dotyczące prac klinicznych
Prace kliniczne muszą pozostawać w zgodzie z wymogami Deklaracji Helsińskiej, a autorzy prac i badań doświadczalnych prowadzonych na ludziach powinni uzyskać zgodę Komisji Etycznej. Autorzy prac i badań doświadczalnych na zwierzętach powinni również uzyskać zgodę odpowiedniej komisji etycznej. Powyższe zgody należy dołączyć do materiałów przekazywanych do druku.
Autorzy artykułów klinicznych zobowiązani są do ochrony danych osobowych pacjentów. Ujawnione mogą być jedynie dane kliniczne i naukowe. Zarówno rasa, przynależność etniczna, kulturowa jak i religijna osób poddanych obserwacji mogą pojawić się w tekście jedynie w takich przypadkach, kiedy mają bezpośredni wpływ na przebieg badań. Fotografie muszą być przygotowane w sposób wykluczający rozpoznanie pacjenta, chyba że wyrazi on na to pisemną zgodę.

Struktura pracy oryginalnej
Strona tytułowa powinna zawierać: tytuł pracy (po polsku i angielsku), imiona i nazwiska wszystkich autorów, nazwę instytucji, z której pochodzi praca wraz z imieniem i nazwiskiem jej kierownika, imię i nazwisko autora odpowiedzialnego za korespondencję z redakcją (adres, numer telefonu i adres mailowy) oraz imię i nazwisko autora odpowiedzialnego za kontakt z czytelnikami (adres, numer telefonu i adres mailowy - adres do korespondencji zamieszczony będzie pod tekstem artykułu). W przypadku podania jednego adresu przyjmuje się, że podany adres jest równocześnie adresem kontaktowym dla czytelników.
Streszczenie (polskie i angielskie) powinno zawierać od 200 do 250 słów. W streszczeniu pracy oryginalnej należy wyodrębnić następujące akapity:
  • Wstęp;
  • Materiał i metody;
  • Wyniki;
  • Wnioski.
Pod streszczeniem należy umieścić od 3 do 5 słów lub wyrażeń kluczowych (po polsku i angielsku), w miarę możliwości zgodnych z Medical Subject Headings Index Medicus.
Polska wersja kartoteki MeSH opracowywane jest przez Bibliotekę Główną A.M. im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu www.mesh.pl.
Tekst pracy oryginalnej należy podzielić na następujące części:
  • Wstęp;
  • Materiał i metody;
  • Wyniki;
  • Dyskusja;
  • Wnioski;
  • Piśmiennictwo;
  • Tabele, ryciny.
Wydruk pracy powinien zawierać podstawowy tekst pracy z przypisami i odniesieniami do piśmiennictwa w postaci numerycznej wg kolejności pojawiania się odniesień w tekście pracy.
Piśmiennictwo należy drukować z podwójnym odstępem, a pozycje ponumerować zgodnie z kolejnością cytowania w tekście (nie w porządku alfabetycznym).
Czasopisma. W przypadku cytowania czasopism należy podać: nazwiska autorów i pierwsze litery imion, tytuł pracy, tytuł czasopisma (skróty tytułów czasopism powinny być zgodne z Index Medicus), rok wydania, tom (cyframi arabskimi), numer strony początkowej i końcowej (wg wzoru poniżej).
    Lahita R, Kluger J, Drayer DE et al.: Antibodies to nuclear antigens in patients treated with procainamide or acetylprocainamide. N Engl J Med 1979; 301: 1382-5.
Książki. W przypadku cytowania książek należy wymienić: nazwiska autorów, tytuł, miejsce wydania, wydawcę, rok wydania, numer strony początkowej i końcowej (wg. wzoru poniżej).
Powołując się na treść rozdziału książki, należy podać: nazwisko autora, inicjały imion, rok wydania, tytuł rozdziału, nazwisko autora (redaktora) książki, inicjały imion, tytuł książki, wydawcę, miejsce wydania, przedział stron.
    Phillips SJ, Whisnant JP. Hypertension and stroke. In: Laragh JH, Brenner BM, editors. Hypertension: pathophysiology, diagnosis, and management. 2nd ed. New York: Raven Press; 1995. p. 465-78.
Tabele, ryciny, fotografie należy dostarczyć w osobnych, odpowiednio oznaczonych plikach; ryciny należy opisać na odwrocie z zaznaczeniem orientacji; ryciny i fotografie należy przedstawić w formie umożliwiającej skanowanie lub w formie plików, które mogą być pomniejszane lub powiększane; wskazać należy miejsce umieszczenia tabel, rycin i fotografii w tekście pracy; na osobnej kartce należy podać spis wszystkich tabel, rycin i fotografii. Wszelkie skróty użyte w tabelach lub rycinach nie mogą odbiegać od standardowo przyjętych i muszą być wyjaśnione. Tabele powinny być ponumerowane przy użyciu cyfr rzymskich, a ryciny - arabskich. Ryciny i fotografie przekazywane będą w formie elektronicznej o rozdzielczości 300 dpi. Materiały ilustracyjne poprzednio publikowane należy zaopatrzyć w pisemną zgodę Wydawcy na ponowną publikację.

Wysyłanie manuskryptu do redakcji
Prace należy przesłać w dwóch egzemplarzach oraz na nośniku elektronicznym lub pocztą elektroniczną, łącznie z kopiami ewentualnych tabel, rycin oraz zdjęć. Objętość prac powinna zawierać się w przedziale 12-15 stron maszynopisu (1800 znaków na stronie) wraz ze streszczeniami, tabelami, rycinami i piśmiennictwem.
Zgłoszenie przez Autora pracy do publikacji jest równoznaczne z oświadczeniem, iż praca ta nie była publikowana lub złożona w Redakcji innego czasopisma, i że przenosi na Wydawcę, na zasadzie wyłączności, całość autorskich praw majątkowych do utworu obejmujących pola eksploatacji takie, jak: wydawnictwa, nośniki elektroniczne oraz Internet, na terytorium Polski i zagranicy.
Autor zobowiązany jest załączyć pisemną zgodę kierownika kliniki, zakładu lub ordynatora na publikację pracy.
Tytułem wykorzystania prac (utworów) Autorom nie są wypłacane honoraria.
Autorzy są zobowiązani do ujawnienia Wydawcy (w formie pisemnego oświadczenia) wszelkich konfliktów interesów (zależności finansowe, związki osobiste, współzawodnictwo akademickie, ewentualną rolę sponsora badań, lub ich części, w projekcie i opracowaniu uzyskanych danych). Recenzenci i redaktorzy powinni ujawnić Wydawcy istnienie wszelkich związków stanowiących podstawę do podejrzenia o konflikt interesów wobec autora, wymieniając przy tym wszystkie związki z firmami komercyjnymi powiązanymi z prezentowanymi w czasopiśmie produktami medycznymi.
Autor składa oświadczenie o przeniesieniu na Wydawcę praw autorskich na niniejszym formularzu: oświadczenie
Autorzy ponoszą odpowiedzialność za treść publikowanych artykułów zgodnie z zasadami odpowiedzialności cywilnej.

Procedura kwalifikacyjna
  • Kwalifikacja redakcyjna oceniająca spełnienie wymogów formalnych i zgodność tematyczną z profilem naukowym.
  • Anonimowa ocena pracy przez niezależnego recenzenta (lub 2 recenzentów).
  • Zakwalifikowanie pracy do druku lub odrzucenie pracy lub też odesłanie pracy autorom z sugestiami dokonania zmian (uzupełnień).
W przypadku zakwalifikowania pracy do druku, autor (pierwszy autor) otrzyma pracę do korekty, którą powinien wykonać w wyznaczonym terminie i odesłać pracę z poprawkami na adres wydawnictwa. W przypadku, jeśli redakcja nie otrzyma poprawionej pracy w terminie 7 dni, przyjmuje się, że wysłany do korekty tekst nie wymaga poprawek.
Autorzy otrzymują po 10 egzemplarzy odbitek artykułu.
W przypadku niezakwalifikowania pracy do druku autorowi zostaje zwrócony jeden z dwóch nadesłanych egzemplarzy. Ostateczną decyzję o przyjęciu pracy do druku podejmuje Redaktor Naczelny.

Podstawowe zasady recenzowania publikacji w czasopismach
  1. Do oceny każdej publikacji powołuje się co najmniej dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki.
  2. W przypadku tekstów powstałych w języku obcym, co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy.
  3. Rekomendowanym rozwiązaniem jest model, w którym autor(zy) i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. "double-blind review proces").
  4. W innych rozwiązaniach recenzent musi podpisać deklarację o nie występowaniu konfliktu interesów; za konflikt interesów uznaje się zachodzące między recenzentem a autorem:
    1. bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt),
    2. relacje podległości zawodowej,
    3. bezpośrednia współpraca naukowa w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji.
  5. Recenzja musi mieć formę pisemną i kończyć się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzuceniu.
  6. Zasady kwalifikowania lub odrzucenia publikacji i ewentualny formularz recenzencki są podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej czasopisma lub w każdym numerze czasopisma.
  7. Nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji/numerów nie są ujawniane; raz w roku czasopismo podaje do publicznej wiadomości listę recenzentów współpracujących.

Regulamin opracowano z uwzględnieniem zasad zawartych w "Uniform Requirements for Manuscripts Submitted to Biomedical Journals" N. Engl. J. Med. 1997; 336: 309-315. Dokument jest dostępny na stronie internetowej www.icmje.org.

Korespondencję zawierającą materiały do publikacji należy wysłać na adres:

Wydawnictwo Medyczne Borgis
ul. Ekologiczna 8 lok. 103
02-798 Warszawa
tel. +48 22 836 96 69
fax +48 22 414 51 14
e-mail: pnm@borgis.pl
Wydawca:
Patronat:

Proszę kliknąć w wybraną okładkę aby przejść na stronę czasopisma

New Medicine

Postępy Fitoterapii

Medycyna Rodzinna



Nowa Pediatria



Nowa Medycyna



Nowa Stomatologia

Copyright © Wydawnictwo Medyczne Borgis 2006-2024
Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku: strona Wydawnictwa na Facebooku