© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 3, s. 164
Wprowadzenie
Streszczenie
Słowa kluczowe:
Summary
Key words:
Prezentowane w tym zeszycie prace to tylko fragment działalności naszej Kliniki, na której piętno przez 20 lat wywierał jej Kierownik – Prof. dr hab. med. Krzysztof Bielecki.
Przed laty Profesor zatroskany odsetkami powikłań operacji tarczycy zasugerował zmianę taktyki operacyjnej. Od tego czasu promowane są u nas operacje totalne wobec jednego lub obu płatów tarczycy. Wykonujemy je w bezpieczny sposób, który ogranicza trwałe powikłania po zabiegu. Staje się tak dzięki wykonywaniu operacji w sposób "anatomiczny”. Wycinek tej działalności znajdujemy w pracy odnoszącej się do operacji całkowitych usunięć tarczycy.
Inny kierunek bardzo rozwinięty za kierownictwa Profesora to operacje laparoskopowe. Na początku 1994 roku wykonał On osobiście pierwsze cholecystektomie laparoskopowe. Dalszy rozwój metody przekazał w ręce najzdolniejszych młodych uczniów. Jednym z tego owoców to postęp w technikach operacji laparoskopowych przełyku. Temat prezentowany jest poniżej głównie w formie pracy poglądowej, ale opartej, jak wspomniano na koniec pracy, na materiale blisko 750 operacji.
W pracy Kliniki jednym z problemów, którym się zajmowaliśmy było leczenie ostrego zapalenia trzustki. Przez kolejne lata – pod kierunkiem Profesora – modyfikowaliśmy postępowanie wobec tej niezbyt lubianej przez chirurgów i sprawiającej im wiele kłopotów jednostki chorobowej. Zgodnie z własnym doświadczeniem i postępami wiedzy teoretycznej zmienialiśmy taktykę w leczeniu choroby – zarówno w stosunku do jej postaci niezbyt ciężkiej, jak i wobec postaci martwiczej i zakażonej. Prezentuje to poniższa praca.
Ważnym wątkiem działalności naszej Kliniki i zainteresowania Profesora są choroby jelita grubego. Znajduje to odzwierciedlenie w prezentowanych w tym numerze trzech pracach. Dotyczą one problemów: powikłań po operacjach na jelicie grubym, operacyjnego leczenia choroby uchyłkowej jelita grubego i operacyjnego leczenia nieswoistych zapaleń jelita grubego i cienkiego. Materiałem do prac (włączając rok 2008) było ponad 1 600 chorych z chorobami jelita grubego i blisko 150 chorych z chorobą Crohna ograniczoną do jelita cienkiego.
Przykładem prac doświadczalnych prowadzonych pod kierunkiem Profesora w Klinice, to badania ruchomości wyosobnionej do zespolenia pętli jelita czczego Roux i „un-cut” Roux po operacjach resekcyjnych trzustki (badania przeprowadzono na świniach). Okazuje się, że wytworzenie pętli typu „un-cut” Roux mniej uszkadza komórki Cajala i sprzyja lepszej ruchomości jelita. Wiedza ta znajduje u nas wykorzystanie praktyczne.
Wiele wątków pracy Kliniki, będących w polu naszego zainteresowania nie zmieściło się w tym numerze Postępów Nauk Medycznych. Leczenie kalectwa dróg żółciowych było kilkakrotnie prezentowane na łamach periodyku. Inne problemy, jak: leczenie operacyjne chorób trzustki: raków, torbieli i innych, leczenie operacyjne chorób żołądka i dwunastnicy (w tym powikłań choroby wrzodowej), leczenie endoskopowe krwotoków z górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, leczenie przewlekłej niedrożności zrostowej jelit oraz szereg prac doświadczalnych – w przyszłości znajdą swoje miejsce w „Postępach Nauk Medycznych”.
Profesor jest z nami – aktywnie operuje, służy radą, pracuje. Zgodnie z opisanym przez Siebie wzorem G dla chirurga (wzorem najlepszym) przejawia: „duże zaangażowanie, odporność na obciążenia, zadowolenie z pracy”. Jest taki – jakim się prezentuje w pracy: „Osobowość chirurga”. Zobowiązuje Siebie i nas do: „stałego doskonalenia się w wiedzy teoretycznej i działalności praktycznej, zachowania zasad współczesnej medycyny, krytycznej oceny własnych możliwości, szukania w razie kłopotów pomocy u kolegów”.
Nowy Kierownik Kliniki nie zamyka rozwoju dotychczasowych kierunków zainteresowania, ale nadal je rozwija. Obok tego wprowadza nowe metody współczesnej chirurgii. Klinika trwa w harmonijnej pracy.
Prof. dr hab. med. Ireneusz Kozicki
Piśmiennictwo

otrzymano/received: 0000-00-00
zaakceptowano/accepted: 0000-00-00

Adres/address:

Pełna wersja artykułu Wprowadzenie dostępna w Czytelni Medycznej Borgis.
Wydawca:
Patronat:

Proszę kliknąć w wybraną okładkę aby przejść na stronę czasopisma

New Medicine

Postępy Fitoterapii

Medycyna Rodzinna



Nowa Pediatria



Nowa Medycyna



Nowa Stomatologia

Copyright © Wydawnictwo Medyczne Borgis 2006-2024
Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku: strona Wydawnictwa na Facebooku