© Borgis - Postępy Nauk Medycznych s2, s. 23-26
*Irena Zimmermann-Górska
Leczenie chorych z objawami napadów dny moczanowej lub dny rzekomej**
Treatment of the patients with acute attacks of gout or pseudogout
Katedra Reumatologii Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu
Kierownik Katedry: prof. dr hab. med. Irena Zimmermann-Górska
Streszczenie
Przedstawiono aktualne hipotezy dotyczące patogenezy ostrego zapalenia stawów wywoływanego przez kryształy, zasady jego rozpoznawania i możliwości leczenia. Podkreślono, iż prowadzone ostatnio badania w celu wyjaśnienia roli genetycznych i środowiskowych czynników ryzyka hiperurykemii i dny powinny zaowocować nowymi możliwościami leczenia.
Słowa kluczowe: hiperurykemia, dna moczanowa, dna rzekoma
Summary
Recent advances in understanding of the pathogenesis of the acute crystal induced diseases as well as their diagnostics and possibilities of treatment are presented. It was pointed out that the recent advances understanding the genetic and environmental risk factors should provide new targets for drug development.
Key words: hyperuricemia, gout, pseudo-gout
Wstęp
Choroby stawów wywoływane przez kryształy spowodowane są głównie krystalizacją substancji pochodzenia endogennego – moczanu sodu, dwuwodnego pirofosforanu wapnia (CPPD), hydroksyapatytu innych związków wapniowo-fosforanowych, lipidów i szczawianu wapnia. Najczęściej w stawach dochodzi do powstania kryształów moczanu sodu, które wywołują objawy określane jako dna moczanowa (ang. gout). W sytuacji, gdy podobne objawy – napady ostrego zapalenia stawów, a także zapalenie przewlekłe – spowodowane są przez inne, wymienione wyżej związki krystaliczne, mówimy o „dnie rzekomej” (ang. pseudogout) (1-3).
Pomimo faktu, że dna moczanowa jest chorobą znaną od tysięcy lat wciąż możliwości jej leczenia są bardzo ograniczone, gdyż dotychczas nie udało się poznać przyczyny choroby, a jej patogeneza nie jest całkowicie wyjaśniona. W ostatniej dekadzie nastąpił znaczny wzrost zachorowalności na dnę. Zwiększyła się liczba chorych wymagających hospitalizacji z jej powodu lub w związku z objawami chorób towarzyszących (cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zespołu metabolicznego) (4-8). Spowodowało to zwiększone zainteresowanie mechanizmami odpowiedzialnymi za patogenezę dny i doprowadziło do szeregu nowych spostrzeżeń i ustaleń.
Hipotezy dotyczące patogenezy napadu dny moczanowej i dny rzekomej
Ostatnio stwierdzono, że na szczycie „hierarchii” czynników decydujących o procesie ostrego zapalenia w stawie maziowym wywołanego przez kryształy należy umieścić interleukinę-1β (IL-1β) (9, 10). Jest ona uwalniana przez makrofagi w wyniku działania kryształów na receptor błonowy (TLR lub inny) i fagocytozy kryształów. IL-1β ulega aktywacji pod wpływem inflammasomów, następuje chemotaksja granulocytów obojętnochłonnych do miejsca jej działania i aktywacja komórek tucznych. Dochodzi do uwalniania dalszych cytokin prozapalnych – czynnika martwicy nowotworów-α (TNF-α), interleukiny-6 (IL-6), chemokin (m.in. CXCL), histaminy oraz szeregu mediatorów reakcji zapalnej – tlenku azotu, wolnych rodników tlenowych, eikozanoidów, a także enzymów proteolitycznych – co może prowadzić do śmierci komórki (9-12).
W tej kaskadzie zjawisk jest jednak jeszcze wiele niewiadomych. Nie wiadomo na przykład na czym polega regulacja inflammasomów. Najnowsze badania Zhou i wsp. (13) dowodzą istotnej roli w tym procesie jednego z czynników uczestniczących w sygnałach komórkowych (thioredoxin = TXNIP). W rachubę wchodzą jednak liczne „regulatory” i niezwykle złożone powiązania między nimi. Fakt, że napady dny ustępują samoistnie przypisuje się działaniu transformującego czynnika wzrostu TGF-β (14).
Opisane mechanizmy są wspólne dla dny moczanowej i dny rzekomej. Niektóre zjawiska prowadzące do ostrego zapalenia stawów w ich przebiegu różnią się jednak między sobą, co z kolei przekłada się na możliwości jego leczenia. Objawy dny moczanowej związane są przede wszystkim z hiperurykemią, która może mieć charakter pierwotny, wtórny lub „idiopatyczny”. Za hiperurykemię uważa się stan, gdy stężenie kwasu moczowego (KM) w surowicy przekracza próg jego rozpuszczalności i wynosi ≥ 7 mg/dl (416 μmol/l). W każdej z wymienionych postaci może dochodzić do zwiększonego wytwarzania KM i/lub jego upośledzonego wydalania (prawidłowo – około 800 mg/dobę). Zwiększone wytwarzanie KM jest najczęściej uwarunkowane genetycznie poprzez zwiększoną aktywność syntetazy fosforybozylofosforanu, częściowy niedobór fosforybozylotransferazy hipoksantyno-guaninowej lub mutację genów dla oksydazy ksantynowej i białek uczestniczących w wydalaniu KM (1). Czynniki nabyte – odpowiedzialne za hiperurykemię wtórną, spowodowaną zwiększonym rozpadem nukleotydów – to głównie choroby mielo- i limfoproliferacyjne, czerwienica prawdziwa, niedokrwistość hemolityczna, a także wpływ wielu leków (związki moczopędne, immunosupresyjne, antybiotyki) i radioterapii. Zmniejszone wydalanie KM jest często związane z chorobami nerek, towarzyszącym nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, otyłością, zaburzeniami hormonalnymi, a także wpływem niektórych leków (1, 3). Hiperurykemia bywa ponadto wynikiem stosowania diety bogatej w puryny (mięso, owoce morza), spożywania nadmiaru fruktozy (soki owocowe) i alkoholu (piwo, wódka) (15-17). Do występowania napadów ostrego zapalenia stawów pod wpływem kryształów moczanu sodu dochodzi tylko u kilkunastu procent osób z hiperurykemią. Czynnik, który ma wpływ na skłonność do występowania objawów choroby w tej populacji nie jest znany, natomiast u osób „podatnych” napady dny pojawiają się najczęściej po spożyciu alkoholu, nadmiaru puryn, po znacznym wysiłku fizycznym, urazach, zabiegach operacyjnych, w przebiegu zakażeń, po przyjęciu niektórych leków lub radioterapii. Do napadów dochodzi często u biorców przeszczepów – szczególnie serca i nerek (1, 3).
Choroba wywoływana przez kryształy dwuwodnego pirofosforanu wapnia (CPPD) może, podobnie jak dna moczanowa mieć postać pierwotną lub wtórną. Postać pierwotna może występować rodzinnie i jest prawdopodobnie uwarunkowana autosomalnym dominującym typem dziedziczenia (2). Uogólniona postać wtórna może towarzyszyć zaburzeniom hormonalnym (nadczynność lub niedoczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc), hemochromatozie, dnie moczanowej, może być związana z obniżonym stężeniem magnezu i fosforanów w ustroju, a także z leczeniem glikokortykosteroidami. Odróżnia się także postać miejscową, zależną m.in. od niestabilności stawu i przebytych zabiegów operacyjnych (2). Kryształy CPPD powstają w chrząstce stawowej i mogą nie powodować żadnych objawów. W niektórych przypadkach są one jednak przyczyną przewlekłych zmian zapalnych, w innych – mogą znaleźć się w płynie stawowym i wywołać ostry stan zapalny błony maziowej. Dochodzi wówczas do napadu dny rzekomej. Czynniki, które bezpośrednio mogą przyczynić się do napadu to często uraz, inna nagła choroba – np. zawał mięśnia sercowego, zakażenia w obrębie układu oddechowego, zabieg operacyjny, przetoczenie krwi, zastosowanie hormonów tarczycy, artroskopia, wstrzyknięcia preparatów kwasu hialuronowego (18).
Objawy kliniczne napadu dny moczanowej i dny rzekomej
Napad dny moczanowej rozpoczyna się zwykle nagle, przeważnie nad ranem, mogą wystąpić objawy „ogólne” – dreszcze, gorączka. Głównym objawem jest ból i bolesność dotykowa stawu. Pojawia się obrzęk, wysięk, skóra w okolicy stawu jest zaczerwieniona, napięta, szybko dochodzi do złuszczenia się naskórka. Pierwszy napad dotyczy zwykle pojedynczego stawu – najczęściej śródstopno-paliczkowego pierwszego (podagra). Napady rzadziej występują w stawach skokowych i kolanowych, a tylko w ok. 13% w stawach kończyn górnych. U około 10% chorych zapalenie może dotyczyć równocześnie wielu stawów lub „przenosić się” z jednego stawu na inny. Jeżeli nie podejmie się leczenia napad trwa najczęściej od 10 dni do 3 tygodni i – jak już wspomniano – samoistnie wygasa.
Pewne rozpoznanie napadu dny moczanowej jest możliwe tylko wówczas, gdy w płynie stawowym pobranym z objętego procesem zapalnym stawu stwierdzi się występowanie kryształów moczanu sodu (19). Należy pamiętać, że w wielu przypadkach podczas napadu nie stwierdza się w surowicy podwyższonego stężenia kwasu moczowego (20).
Napad dny rzekomej wywołany przez kryształy CPPD to najczęstsza postać ostrego zapalenia pojedynczych stawów u osób w wieku podeszłym. Może pojawiać się w przypadkach, gdy wcześniej nie obserwowano przewlekłych zmian zapalnych w stawach lub występować w przebiegu „artropatii pirofosforanowej”. Napad dotyczy najczęściej stawu kolanowego, w następnej kolejności stawów nadgarstkowych, ramiennych, skokowych i łokciowych, może dojść także do ostrego zapalenia stawu śródstopno-paliczkowego pierwszego. Zapalenie rozpoczyna się nagle, silnym bólem i obrzękiem stawu, objawy nasilają się w ciągu kilku do kilkunastu godzin. Skóra w okolicy stawu jest zaczerwieniona i nadmiernie ucieplona, stwierdza się obrzęk i bolesność ograniczającą ruchy. Mogą wystąpić objawy ogólne, zwłaszcza gorączka. Objawy zapalenia stawów – jeżeli nie podejmie się leczenia – ustępują samoistnie po okresie 1-3 tygodni, podobnie jak w przebiegu dny moczanowej. Pewne rozpoznanie napadu dny rzekomej wywołanego przez kryształy CPPD można ustalić tylko wówczas, gdy w płynie stawowym pobranym ze stawu objętego procesem zapalnym wykaże się obecność tych kryształów, szczególnie jeżeli są one sfagocytowane (21-23).
Możliwość leczenia chorych na dnę moczanową w okresie napadu
Zasady leczenia chorych na dnę moczanową określono precyzyjnie w zaleceniach Komitetu Europejskiej Ligi do Walki z Chorobami Reumatycznymi (EULAR) w 2006 roku (24). Wymieniono w nich możliwości leczenia niefarmakologicznego i farmakologicznego. Leczenie niefarmakologiczne, to unieruchomienie zajętego stawu przez odpowiednie ułożenie kończyny. Proponuje się także miejscowe stosowanie zimna (okłady z lodu, mrożony żel). Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu kolchicyny lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie kolchicyny jest bardzo złożone – blokuje ona aktywację IL-1β, hamuje przyleganie granulocytów do ścian naczyń poprzez E-selektynę, zmniejsza ekspresję L-selektyny przez te komórki, hamuje ich chemotaksję. Ma także wpływ przeciwzapalny poprzez blokowanie aktywności fosfolipazy A2 i szeregu innych czynników prozapalnych (1, 25). Kolchicynę stosuje się najczęściej doustnie – opracowano szereg schematów dawkowania m.in. podawanie jej w dawce 0,5 mg w odstępach 2 godzin do chwili uzyskania poprawy lub wystąpienia objawów niepożądanych. Całkowita dawka nie może jednak przekroczyć 10 mg (1). Często stosowany schemat to dawka 1,0 mg kolchicyny powtarzana w odstępach 6 godzin w pierwszej dobie napadu, 8 godzin w drugiej dobie i dwukrotnie w ciągu trzeciej doby. Objawy nietolerancji leku to głównie ból brzucha, nudności, wymioty i biegunka. Kolchicyna jest przeciwwskazana w przypadkach z obniżoną filtracją kłębuszkową (< 10 ml/min), niewydolnością wątroby, zwężeniem dróg żółciowych (26), a także u chorych leczonych cyklosporyną, która zwiększa jej toksyczność (27). Niebezpieczne jest podanie kolchicyny, gdy dnie towarzyszy zakażenie bakteryjne – obniżenie chemotaksji może spowodować groźne szerzenie się infekcji (26). Skuteczność NLPZ nie zależy szczególnie od rodzaju leku – wyjątek stanowi kwas acetylosalicylowy w dawkach < 3,0 g/dobę (dawki „antyagregacyjne” uznano za bezpieczne). Preparaty glikokortykosteroidów podawane dostawowo podczas napadu dny są skuteczne, gdy zajęty jest jeden lub dwa stawy (28). Tę metodę leczenia wykorzystuje się głównie u biorców przeszczepów, gdyż zarówno kolchicyna jak NLPZ są wówczas przeciwwskazane. Zawsze jednak zagrożenie stanowi spowodowanie zakażenia stawu. Można także podejmować próby kojarzenia leków – np. NLPZ i kolchicyny.
Po pierwszym napadzie dny moczanowej powinno się rozpocząć profilaktykę zapobiegającą jego powtórzeniu się. Chorym należy zalecić unikanie alkoholu, dietę z małą ilością puryn i fruktozy, poinformować o innych czynnikach, które mogą wywołać napad. Profilaktyka farmakologiczna powinna trwać przez okres około 6 miesięcy po przebytym napadzie i może polegać na stosowaniu kolchicyny (0,5-1,0 mg/dobę) lub NLPZ. Należy wówczas także podjąć decyzję, czy są wskazania (lub przeciwwskazania) do wprowadzenia leków obniżających stężenie kwasu moczowego w ustroju. Leczenia tego nie należy stosować podczas napadu lub bezpośrednio po jego ustąpieniu, gdyż objawy mogą nawrócić – powinno się więc odczekać przez okres około 4 tygodni. Nie należy go natomiast przerywać, gdy dojdzie do kolejnego napadu.
Możliwości leczenia chorych w okresie napadu dny rzekomej wywołanej przez kryształy CPPD
Napady dny rzekomej wymagają zastosowania NLPZ (także „koksybów”), które na ogół są skuteczne. Podaje się także kolchicynę według zasad omówionych powyżej. Napad udaje się często przerwać, wykonując nakłucie stawu i usuwając z niego wysięk zawierający kryształy. Pobrany płyn należy poddać analizie i badaniu w kierunku ewentualnego zakażenia. Jeżeli płyn okaże się jałowy można wówczas – po jego powtórnym usunięciu – wstrzyknąć dostawowo preparat glikokortykosteroidu. Należy dbać o możliwie wczesne uruchomienie stawu.
Profilaktyka mająca na celu zapobieganie kolejnym napadom nie jest na razie opracowana, z wyjątkiem przypadków, gdy doszło do zmniejszenia stężenia magnezu, który można uzupełniać. Rozpatruje się możliwości stosowania antagonistów IL-1 lub hydroksychlorochiny.
Kierunki aktualnych badań dotyczących etiopatogenezy i możliwości leczenia chorych na dnę moczanową i dnę rzekomą
Jednym z kierunków badań jest dalsze poszukiwanie czynników genetycznych i środowiskowych sprzyjających powstawaniu tych chorób – w szczególności dny moczanowej, której powikłania wiążą się m.in., jak już wspomniano, z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Wspólne dla obu postaci dny problemy, które są przedmiotem intensywnych badań, to dalsze poszukiwanie czynników modulujących reakcję zapalną w stawach na występowanie kryształów. Dotyczy to głównie procesów wewnątrzkomórkowych, decydujących o aktywacji lub inaktywacji inflammasomów, wpływu innych – oprócz IL-1β cytokin prozapalnych. Wszystko to powinno zaowocować nowymi możliwościami leczenia.

**Praca dedykowana Panu Profesorowi Eugeniuszowi J. Kucharzowi z okazji sześćdziesiątych urodzin.
Piśmiennictwo
1. Wortmann RL: Gout and hyperuricemia. Kelley`s textbook of rheumatology, eight edition. Firestein GS et al. (eds.) Saunders Elsevier 2009; 1481-1506.
2. Terkeltaub R: Diseases associated with articular deposition of calcium pyrophosphate dehydrate and basic calcium phosphate crystals. Kelley`s textbook of rheumatology, eight edition. Firestein GS et al. (eds.) Saunders Elsevier 2009; 1507-1524.
3. Zimmermann-Górska I: Choroby wywoływane przez kryształy [W:] Reumatologia kliniczna (Zimmermann-Górska I red.), Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008; 805-834.
4. Annemans L, Spaepen E, Gaskin M et al.: Gout in the UK and Germany: prevalence comorbidities and management in general practice 2000-2005. Ann Rheum Dis 2008; 67: 960-966.
5. Choi HK, Atkinson K, Karlson EW et al.: Obesity, weight change, hypertension, diuretic use, and risk of gout in men: the health professionals follow-up study. Arch Intern Med 2005; 165: 742-748.
6. Choi HK, Ford ES, Li S, Curhan G: Prevalence of the metabolic syndrome in patients with gout: the Third International Health and Nutrition Examination Survey. Arthritis Rheum 2007; 57: 109-115.
7. Mikuls TR, Farrar IT, Bilker WD et al.: Gout epidemiology results from the UK General Practice Database 1990-1999. Ann Rheum Dis 2005; 64: 267-272.
8. Sing G, Dabbous O, Vadhavkar S et al.: Not only swollen big toe: increasing all-cause hospitalizations in patients with gout in the United States: 1988-2005. Ann Rheum Dis 2008; 67 (Suppl II): 96-97.
9. Dalbeth N, So A: Hyperuricaemia and gout: state of the art and future perspectives. Ann Rheum Dis 2010; 69: 1738-1743.
10. Chen CJ, Shi Y, Hearn A et al.: MyD88-dependent IL-1 receptor signaling is essential for gouty inflammation stimulated by monosodium urate crystals. J Clin Invest 2006; 116: 2262-2271.
11. Martinon A, Tschopp J: NLRS join TLRS as innate sensors of pathogens. Trends Immunol 2005; 26: 447-452.
12. Martinon F, Petrilli V, Mayor A et al.: Gout-associated uric acid crystals activate the NALP3 inflammasome. Nature 2006; 440: 237-243.
13. Zhou R, Tardivel A, Thorens B et al.: Thioredoxin-interactin protein links oxidative stress to inflammasome activation. Nat Immunol 2010; 11: 136-140.
14. Yagnik DR, Evans BJ, Florey O et al.: Macrophage release of transforming growth factor beta 1 during resolution of monosodium urate monohydrate crystal-induced inflammation. Arthritis Rheum 2004; 50: 2273-2280.
15. Choi HK, Atkinson K, Karlson E et al.: Purine-rich foods, dairy and protein intake and the risk of gout in men. N Engl J Med 2004; 350: 1093-1103.
16. Gaffo AL, Roseman JM, Jacobs DR Jr. et al.: Serum urate and its relationship with alcoholic beverage intake in men and women: findings from the Coronary Artery Risk Development in Young Adults (CARDIA) cohort. Ann Rheum Dis 2010; 69: 1965-1970.
17. Perez-Pozo SE, Schold J, Nakagawa T et al.: Excessive fructose intake induces the features of metabolic syndrome in healthy adult men: role of uric acid in the hypertension response. Int Obes (Lond) 2010; 34: 454-461.
18. Disla E, Inflante R, Fahmy A et al.: Recurrent acute calcium pyrophosphate dehydrate arthritis following intraarticular hyaluronate injection. Arthritis Rheum 1999; 42: 1302-1303.
19. Zhang W. Doherty M, Pasqual E et al.: EULAR evidence based recommendations for gout: Part I. Diagnosis. Ann Rheum Dis 2006; 65: 1301-1311.
20. Schlesinger N, Norquist JM, Boice JA, Watson DJ: Serum urate during acute gouty arthritis attacks. Ann Rheum Dis 2008; 67 (Suppl II): 97.
21. Mc Carty DJ: Diagnostic mimicry in arthritis: patterns of joint involvement associated with calcium pyrophosphate dehydrate crystal deposit. Bull Rhum Dis 1975; 25: 804-809.
22. Mc Carty DJ: Crystals and arthritis. Dis Month 1994; 6: 255.
23. Mc Carty DJ, Kohn NN, Faires JS: The significance of calcium phosphate crystals in the synovial fluid of arthritis patients: the “pseudogout syndrome”. I Clinical aspects. Ann Intern Med 1962; 56: 711.
24. Zhang W, Doherty M, Bardin T et al.: EULAR evidence based recommendations for gout. Part II. Management. Ann Rheum Dis 2006; 65: 1312-1324.
25. Ryckman C, Gilbert C, De Medicis R et al.: Monosodium urate monohydrate crystals induce the release of the proinflammatory protein S100A8/A9 from neutrophils. J Leukoc Biol 2004; 76: 433-437.
26. Morris I, Varughese G, Mattinhly P: Colchicine in acute gout. Br Med J 2003; 327: 1275-1276.
27. Simkin PA, Gardner GC: Colchicine use in cyclosporine treated transplant recipiens: how little is too much? J Rheumatol 2000; 27: 1334-1337.
28. Fernandez C, Noguera R, Gonzales JA, Pasqual E: Treatment of acute attacks of gout with small doses of intraarticular triamcinolone acetonide. J Rheumatol 1999; 26; 2285-2286.

otrzymano/received: 2011-05-11
zaakceptowano/accepted: 2011-06-02

Adres/address:
*Irena Zimmermann-Górska
ul. Libelta 22 m. 7, 61-707 Poznań
tel.: 668 233 770
e-mail: zimmermanngorska@hotmail.com
Wydawca:
Patronat:

Proszę kliknąć w wybraną okładkę aby przejść na stronę czasopisma

New Medicine

Postępy Fitoterapii

Medycyna Rodzinna



Nowa Pediatria



Nowa Medycyna



Nowa Stomatologia

Copyright © Wydawnictwo Medyczne Borgis 2006-2024
Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku: strona Wydawnictwa na Facebooku