© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 12, s. 896-897
Andrzej Budaj
Historia i teraźniejszość Kliniki Kardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Grochowskim w Warszawie
Streszczenie
Słowa kluczowe:
Summary
Key words:
Dnia 29 listopada 1980 roku na mocy Zarządzenia Nr 13/80 Dyrektora CMKP prof. Bohdana Lewartowskiego powołana została w Szpitalu Grochowskim Klinika Kardiologii CMKP. Jej kierownikiem został prof. dr hab. med. Leszek Ceremużyński.
Wcześniej w 1974 roku powstał w Szpitalu Grochowskim Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny Akademii Medycznej (AM) w Warszawie. Ówcześni docenci: Leszek Ceremużyński i Jerzy Kuch, zostali kierownikami Ośrodka, oddziałów A i B.
Po kilku latach prof. Jerzy Kuch objął kierownictwo Kliniki Kardiologii AM i przeniósł się wraz z Zespołem do Szpitala Bródnowskiego, a prof. Leszek Ceremużyński kontynuował rozwój ośrodka kardiologicznego – Kliniki Kardiologii CMKP.
Z ubogiego, małego oddziału internistycznego z 1 aparatem EKG, Ośrodek przekształcał się stopniowo w nowoczesną Klinikę Kardiologii. Ośrodek na Grenadierów stawał się ciekawym miejscem pracy dla młodych lekarzy, a także budził zainteresowanie studentów. Prof. Leszek Ceremużyński wprowadził wysokie wymagania kliniczne i entuzjazm dla pracy naukowej. Zespół Oddziału A Ośrodka (m.in. dr Teresa Zaleska, dr Mirosław Dłużniewski, dr Bogdan Michorowski, dr Wojciech Łada, dr Halina Pietrzykowska, dr Andrzej Zalewski, dr Barbara Dzikiewicz) był nastawiony na rozwój własny, jak i na rozwój Ośrodka. Do Studenckiego Koła Naukowego zgłaszało się wielu studentów, spośród których rekrutowali się przyszli lekarze Kliniki (m.in. Bronisław Bednarz, Andrzej Budaj, Jacek Grzybowski, Andrzej Jakubowski, Tomasz Jaxa-Chamiec, Piotr Kułakowski, Stefan Wesołowski – zobacz zdjęcie Zespołu Kliniki Kardiologii z roku 1980, na drugiej stronie okładki). Rozwój Kliniki Kardiologii był możliwy dzięki ogromnej inicjatywie i pracy prof. Leszka Ceremużyńskiego i Zespołu. Dzięki opiece medycznej nad pracownikami zakładów przemysłowych i instytucji, działalności Fundacji Proclinica, uzyskiwano środki na zakup sprzętu medycznego, informatycznego oraz remonty i wyposażenie oddziału, a także krajowe i międzynarodowe szkolenie lekarzy i pielęgniarek. Zorganizowano Salę Intensywnej Opieki Kardiologicznej (pierwszym kierownikiem był dr Jerzy Korewicki). Ufundowano Pracownię Hemodynamiki i Pracownię Elektrofizjologii Inwazyjnej. Podjęto prowadzenie dyżuru leczenia inwazyjnego zawału serca oraz diagnostykę i leczenie inwazyjne zaburzeń rytmu serca.
Dzięki prowadzonym pod kierunkiem prof. Leszka Ceremużyńskiego oryginalnym pracom naukowym oraz udziałowi w klinicznych badaniach wieloośrodkowych Klinika Kardiologii CMKP w Szpitalu Grochowskim stała się znana w kraju i za granicą.
Od 2004 roku Kliniką Kardiologii CMKP kieruje prof. Andrzej Budaj – uczeń prof. Leszka Ceremużyńskiego. Kierownik Kliniki jest jednocześnie Ordynatorem Oddziału Klinicznego Kardiologii. Jego zastępcami są: prof. Piotr Kułakowski i dr med. Jadwiga Kłoś. W Klinice nadal pracuje bardzo zaangażowany zespół lekarzy, pielęgniarek i pracowników technicznych. W skład zespołu lekarskiego wchodzi 2 profesorów, 2 doktorów habilitowanych medycyny, 15 doktorów medycyny. W Klinice/Oddziale pracuje 18 kardiologów, 16 specjalistów II° z chorób wewnętrznych, w tym 3 samodzielnych hemodynamistów, 4 samodzielnych inwazyjnych elektrofizjologów klinicznych, 5 echokardiografistów. W zespole pielęgniarskim jest 18 osób z wyższym wykształceniem pielęgniarskim i 9 osób z ukończoną specjalizacją kardiologiczną – zobacz zdjęcie Zespołu Kliniki Kardiologii CMKP z listopada 2010 roku na drugiej stronie okładki.
Klinika uzyskała najwyższy IIIB stopień referencyjności. Dysponuje pełnym zakresem diagnostyki i terapii kardiologicznej, w tym między innymi angioplastyką wieńcową, zabiegami elektrofizjologicznymi (ablacje z systemem CARTO, wszczepianie stymulatorów-defibrylatorów, resynchronizacja komór).
Klinika prowadzi od 2002 roku, jako jeden z 9 ośrodków w Warszawie, dyżur inwazyjnego leczenia ostrych zespołów wieńcowych w Pracowni Hemodynamicznej oraz 24-godzinny dyżur w Sali Intensywnej Opieki Kardiologicznej i w oddziale zachowawczym. Przyjmuje także chorych w trybie identycznym, jak pozostałe oddziały szpitala, głównie chorych kardiologicznych.
Obecnie Klinika dysponuje 90 łóżkami, w tym 10 łóżkami intensywnej opieki kardiologicznej. W ostatnim roku w Klinice hospitalizowano około 4000 chorych, w tym 1120 w Sali R, wykonano 522 zabiegi angioplastyki wieńcowej w ostrych zespołach wieńcowych, 982 planowe zabiegi angioplastyki wieńcowej, 1625 planowych koronarografii, 117 ablacji, wszczepiono 284 stymulatory i 64 kardiowertery-defibrylatory, 31 kardiowerterów resynchronizujących, wykonano ponad 900 testów wysiłkowych i ponad 3500 badań echokardiograficznych.
Klinika prowadzi nadzór merytoryczny nad specjalistyczną Poradnią Kardiologiczną, w której przyjęto w ostatnim roku prawie 7000 pacjentów.
Klinika zrealizowała ze znaczną nadwyżką korzystny kontrakt z NFZ, przynosząc Szpitalowi rocznie ponad 4 mln PLN dochodu netto.
Klinika świadczy konsultacje kardiologiczne dla Szpitala Grochowskiego oraz innych szpitali i poradni warszawskich.
W zakresie działalności naukowo-dydaktycznej Klinika specjalizuje się w następujących dziedzinach:
– ostre zespoły wieńcowe,
– stabilna choroba wieńcowa,
– elektrofizjologia kliniczna,
– zaburzenia rytmu serca,
– omdlenia i zasłabnięcia,
– ostra i przewlekła niewydolność serca,
– echokardiografia,
– leczenie przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe,
– rejestry kliniczne,
– metodologia badań wieloośrodkowych.
Realizowanych jest 8 grantów naukowych CMKP. W przygotowaniu są 2 prace habilitacyjne i 4 prace doktorskie. Klinika bierze także udział w kilku wieloośrodkowych badaniach klinicznych. Prowadzona jest współpraca naukowa z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi. W 2009 roku uzyskano wysoki (ponad 142) Impact Factor 19 zagranicznych publikacji oryginalnych. Pracownicy Kliniki (prof. A. Budaj, prof. P. Kułakowski, dr J. Kłoś, dr P. Maciejewski) pełnią funkcje z wyboru w krajowych i międzynarodowych organizacjach naukowych i komitetach naukowych czasopism. Są zapraszani do wygłaszania wykładów i prowadzenia sesji na kongresach i konferencjach.
Członkowie Zespołu Kliniki od 1990 roku tworzą Kolegium Redakcyjne „Kardiologii Polskiej” – oficjalnego miesięcznika Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Prof. Leszek Ceremużyński był Redaktorem Naczelnym pisma w latach 1990-2005, teraz tę funkcję pełni prof. Piotr Kułakowski. Jego Zastępcą jest dr hab. Bronisław Bednarz, a Sekretarzem redakcji dr med. Urszula Grochowicz.
Klinika Kardiologii CMKP prowadzi medyczne szkolenie podyplomowe, kształci lekarzy internistów i kardiologów. W 2009 roku Klinika przeprowadziła 19 kursów specjalizacyjnych w ramach programu finansowanego przez Unię Europejską „Kapitał ludzki” o łącznej liczbie godzin dydaktycznych 343 dla 890 osób oraz 11 kursów doskonalących o łącznej liczbie godzin dydaktycznych 153 dla 191 osób. W sumie w czasie w/w kursów zostało przeszkolonych 1081 osób, w tym lekarze pracujący w warszawskich ośrodkach medycznych.
Kontynuowane jest działanie Studenckiego Koła Naukowego, które nadal stanowi zaplecze nowych kadr lekarskich Kliniki.
Klinika działa w trudnych warunkach lokalowych i ekonomicznych Szpitala Grochowskiego. Istnieje pilna potrzeba poprawy warunków hospitalizacji chorych. Dobrą perspektywę rozwiązania tego problemu stanowi prowadzona budowa nowoczesnego pawilonu (mieszczącego m.in. salę intensywnej opieki kardiologicznej i pracownie diagnostyczne Kliniki) oraz planowany remont starej części Kliniki. Niezbędne jest zakupienie 64-rzędowego tomografu komputerowego i informatyzacja szpitala.
Jubileusz 30-lecia Kliniki Kardiologii CMKP w Szpitalu Grochowskim jest okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim tym, którzy Klinikę tworzyli i rozwijali, oraz osobom, w tym wielu pacjentom i instytucjom, które ją życzliwie wspierały.
Zespół Kliniki Kardiologii CMKP w Szpitalu Grochowskim – rok 1980, z ówczesnym Dyrektorem CMKP prof. Bohdanem Lewartowskim oraz Dyrektor Szpitala Grochowskiego dr med. Marią Czarnecką.
Piśmiennictwo

otrzymano/received: 0000-00-00
zaakceptowano/accepted: 0000-00-00

Adres/address:
Wydawca:
Patronat:

Proszę kliknąć w wybraną okładkę aby przejść na stronę czasopisma

New Medicine

Postępy Fitoterapii

Medycyna Rodzinna



Nowa Pediatria



Nowa Medycyna



Nowa Stomatologia

Copyright © Wydawnictwo Medyczne Borgis 2006-2024
Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku: strona Wydawnictwa na Facebooku