© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 12, s. 892
Andrzej Budaj
Wstęp
Streszczenie
Słowa kluczowe:
Summary
Key words:
Klinika Kardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia. Akademicki ośrodek kardiologiczny w Szpitalu Grochowskim działa od 36 lat (przez pierwsze 6 lat był to Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny Akademii Medycznej w Warszawie). Uroczystości jubileuszowe, jak również ten suplement „Postępów Nauk Medycznych”, są dedykowane Ś.P. Profesorowi Leszkowi Ceremużyńskiemu, Założycielowi i wieloletniemu Kierownikowi Kliniki Kardiologii CMKP.
Wspomnieniem o Panu Profesorze Leszku Ceremużyńskim rozpoczynamy ten specjalny numer Postępów. Następnie krótko przedstawiamy długą historię i teraźniejszość Kliniki Kardiologii CMKP w Szpitalu Grochowskim.
Jubileuszowy numer Postępów wypełnia seria artykułów poglądowych, w których Zespół Kliniki Kardiologii CMKP dzieli się swoimi zainteresowaniami i doświadczeniami klinicznymi.
Klinika Kardiologii od wielu lat uczestniczy w międzynarodowych wieloośrodkowych badaniach klinicznych. Prof. L. Ceremużyński na początku lat 90-tych jako pierwszy w Polsce został zaproszony do Komitetu Naukowego badania ISIS-3, co zapoczątkowało współpracę polskiej kardiologii z Zachodem. Przytaczamy wyniki wybranych badań w zakresie ostrych zespołów wieńcowych (OZW) i leczenia przeciwkrzepliwego w migotaniu przedsionków. Wiele z tych badań przyniosło przełom w standardach postępowania i istotny postęp w kardiologii. Klinika przeprowadziła także kilka oryginalnych polskich badań wieloośrodkowych, których wyniki były często cytowane. Omawiamy także te prace oraz krajową i międzynarodową współpracę badawczą, którą bardzo cenimy.
Następne cztery artykuły zostały przygotowane przez Zespół Elektrofizjologii Klinicznej kierowany przez prof. Piotra Kułakowskiego. W Klinice wykonywana jest diagnostyka i zabiegi elektrofizjologiczne w pełnym zakresie. W publikacjach przedstawiono na podstawie własnych doświadczeń typowe i nietypowe objawy zaburzeń rytmu serca, rolę ablacji w leczeniu arytmii, teoretyczne i praktyczne aspekty implantacji kardiowerterów-defibrylatorów oraz wyniki stymulacji resynchronizującej serca.
W kręgu zainteresowań naukowych Kliniki znajduje się leczenie przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe. Optymalizację tego leczenia w OZW oraz nadreaktywność układu krzepnięcia i płytek krwi w niewydolności serca omawiamy w kolejnych pracach.
W Klinice intensywnie działa Pracownia Hemodynamiki, pełniąc od 2002 roku stały dyżur leczenia inwazyjnego OZW. Pracownia ściśle współpracuje z Pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej. Dużą uwagę przywiązujemy do oceny ryzyka u chorych z OZW z uwzględnieniem danych angiograficznych. Temu zagadnieniu poświęcony został kolejny artykuł. Istotnymi problemami są powikłania naczyniowe po zabiegach kardiologii interwencyjnej oraz nefropatia pokontrastowa. Tematy te poruszone są w kolejnych opracowaniach.
Następnym ciekawym tematem badanym w Klinice jest podłoże genetyczne i środowiskowe choroby wieńcowej, w tym OZW, w młodym wieku.
Początków działania Kliniki sięga temat hiperglikemii w OZW. Zaburzenia metaboliczne i endokrynne w zawale serca były badane przez prof. Leszka Ceremużyńskiego. Wyniki tych prac były cytowane w głównych podręcznikach kardiologii. Temat hiperglikemii w OZW jest omawiany w kolejnym artykule.
Następne opracowanie dotyczy zawału prawej komory, w diagnostyce którego wykorzystywane są nowoczesne techniki echokardiograficzne oraz testy spiroergometryczne, które są wykonywane w Klinice.
Ostatni artykuł jest poświęcony uwalnianiu troponiny jako wskaźnika uszkodzenia mięśnia serca oraz trudnościom w rozpoznawaniu zawału serca w związku ze stosowaniem superczułych testów oznaczania troponin.
Zapraszam Państwa do lektury oraz do udziału w Jubileuszowej Sesji Naukowo-Dydaktycznej z okazji 30-lecia Kliniki Kardiologii CMKP w dniu 6.12.2010 roku.
Chciałbym z dumą przypomnieć, że publikacje Kliniki w „Postępach Nauk Medycznych” oraz sesja naukowo-dydaktyczna organizowana przez Klinikę mają miejsce w roku jubileuszowym 40-lecia naszej Uczelni, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Piśmiennictwo

otrzymano/received: 0000-00-00
zaakceptowano/accepted: 0000-00-00

Adres/address:

Artykuł Wstęp w Czytelni Medycznej Borgis.
Wydawca:
Patronat:

Proszę kliknąć w wybraną okładkę aby przejść na stronę czasopisma

New Medicine

Postępy Fitoterapii

Medycyna Rodzinna



Nowa Pediatria



Nowa Medycyna



Nowa Stomatologia

Copyright © Wydawnictwo Medyczne Borgis 2006-2024
Chcesz być na bieżąco? Polub nas na Facebooku: strona Wydawnictwa na Facebooku